2

2014-2015 Season

In the Tenth season of the organization the following were the results.

8th grade Boys (class of 2019)

The Boys 8th grade team took 2nd place finish at the Nathan Hale Tournament

Overall record 14-18     League Record 7-9      Tournament Record 7-9

Date
Time
Place
Against
Result
11/9/2014
4:00 PM
West Allis Central Arrowhead (2)
Lost 48-45
11/9/2014
6:00 PM
West Allis Central Tosa East
Lost 57-29
11/23/2014
4:00 PM
West Allis Central South Milwaukee
Lost 46-44
11/23/2014
6:00 PM
West Allis Central Oak Creek
Lost 38-32
12/7/2014
4:00 PM
West Allis Central Muskego (2)
Won 41-39 OT
12/7/2014
6:00 PM
West Allis Central Greendale
Lost 45-41
12/14/2014
Tourney
Waukesha South Elkhorn
Lost 45-39
12/14/2014
Tourney
Waukesha South Waukesha South
Won 39-20
12/14/2014
Tourney
Waukesha South Gorilla Graphix
Lost 48-32
12/28/2014
2:00 PM
Brookfield East High School Cedarburg
Lost 38-36
12/28/2014
5:00 PM
Brookfield East High School Franklin (2)
Won 37-31
1/4/2015
Tourney
Nathan Hale Nicolet
Lost 50-31
1/4/2015
Tourney
Nathan Hale Brookfield Central
Won 47-30
1/4/2015
Tourney
Nathan Hale Shorewood
Won 53-49
1/4/2015
Tourney
Nathan Hale Nicolet
Lost 54-32
1/11/2015
1:00 PM
Waukesha West High School Pewaukee - red
Won 46-44
1/11/2015
3:00 PM
Waukesha West High School Kettle Moraine (2)
Won 50-43
2/1/2015
9:00 AM
New Berlin West High School Lake Geneva Badgers
Lost 44-28
2/1/2015
11:00 AM
New Berlin West High School Big Foot
Won
2/7/2015
Tourney
Waukesha North Lake Country Lutheran
Lost 41-38
2/7/2015
Tourney
Waukesha North Janesville
Won 37-25
2/7/2015
Tourney
Waukesha North West Bent East
Won 35-16
2/14/2015
Tourney
Oak Creek Whitnall
Lost 48-45
2/14/2015
Tourney
Oak Creek Oak Creek
Lost 50-27
2/14/2015
Tourney
Oak Creek Franklin
Won 46-33
2/15/2015
3:00 PM
New Berlin West High School West Allis Central
Won 47-45 OT
2/15/2015
5:00 PM
New Berlin West High School Arrowhead (2)
Won 52-39
2/22/2015
1:00 PM
Brookfield East High School New Berlin West
Lost 48-43
2/22/2015
3:00 PM
Brookfield East High School Brookfield Central  
Lost 40-37
3/14/2015
Tourney
WYBL Cedarburg
Lost 35-27
3/14/2015
Tourney
WYBL Waukesha North
Won 62-57
3/14/2015
Tourney
WYBL Slinger
Lost 58-57

 

8th grade Girls (class of 2019)

The Girls 8th grade team won their their League Consolation Championship, won the Brillion Tournament Consolation Championship, took 1st place at the South Milwaukee Tournament and 3rd place at the Slinger Tournament

Overall record 21-16     League Record 7-3      Tournament Record 14-13

Date
Time
Place
Against
Result
11/8/14
Scrimmages
Nathan Hale Scrimmages  
11/12/14
6:55 pm
Lincoln Elementary South Milwaukee
Won 23-20
11/15/14
Tourney
Beaver Dam Sun Prairie
Lost 42-20
11/15/14
Tourney
Beaver Dam Oregon
Lost 32-20
11/15/14
Tourney
Beaver Dam Oshkosh
Lost 28-26 2OT
11/19/14
7:45 pm
Forest Park Greendale
Won 23-11
12/3/14
7:20 pm
Forest Park Whitnall
Lost 19-14
12/6/14
Tourney
Oostburg Grafton
Lost 34-28
12/6/14
Tourney
Oostburg Laconia
Lost 42-9
12/6/14
Tourney
Oostburg North Fond Du lac
Won 34-16
12/14/14
Tourney
Slinger Hartford
Won 39-22
12/14/14
Tourney
Slinger Slinger
Lost 28-27
12/14/14
Tourney
Slinger Germantown
Won 32-25
12/17/14
7:45 pm
Lincoln Elementary Franklin Black
Lost 34-24
12/26/14
Tourney
Union Grove Wilmot
Lost 34-19
12/26/14
Tourney
Union Grove Union Grove
Won 41-19
12/26/14
Tourney
Union Grove Sparks
Won 42-12
1/4/15
Tourney
Cudahy Greenfield
Lost 32-25
1/4/15
Tourney
Cudahy Waukesha
Lost 27-18
1/4/15
Tourney
Cudahy Westosha
Won 35-11
1/7/15
8:35 pm
Forest Park Muskego
Won 28-13
1/14/15
8:35 pm
Forest Park Franklin Gold
Won 37-23
1/17/15
Tourney
Brookfield East Germantown
Won 24-16
1/17/15
Tourney
Brookfield East Greenfield
Lost 34-26
1/17/15
Tourney
Brookfield East Brookfield Central
Lost 33-30 OT
1/21/15
8:35 pm
Forest Park Greenfield
Won 28-24
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Whitnall
Won 33-26
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Prairie School
Won 39-19
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Union Grove
Won 26-13
1/28/15
League
Forest Park Oak Creek
Lost 38-28
2/4/15
League
Forest Park Franklin White
Won 24-19
2/7/15
Tourney
Brillion West DePere
Lost 32-31
2/7/15
Tourney
Brillion Little Chute
Won 30-7
2/7/15
Tourney
Brillion Algoma
Won 37-17
2/18/15
6:55 pm
Forest Park Greenfield
Won 39-17
2/28/15
Tourney
Westosha Milton
Won 28-24
2/28/15
Tourney
Westosha Oak Creek
Lost 42-20
2/28/15
Tourney
Westosha Wilmot
Won 30-24
3/7/15
Tourney
New Berlin West Tourney  

7th grade Boys (class of 2020)

Tthe Boys 7th grade team took 2nd place finish at the Washington Caldwell Tournament, 1st place at the Muskego Tournament, 2nd place at the Shorewood Tournament and where Tourney Champs at the Center Court Tournament.

b

a

Overall record 25-16     League Record 11-5      Tournament Record 14-11

Date
Time
Place
Against
Result
11/9
3:00 pm
West Allis Central Shorewood
Lost 29-24
11/9
5:00 pm
West Allis Central Whitefish Bay
Won 31-30 OT
11/23
4:00 pm
West Allis Central Whitnall
Won 40-39
11/23
6:00 pm
West Allis Central Greenfield
Won 33-26
11/29
Tourney
Center Court Waukesha South
Won 47-21
11/29
Tourney
Center Court Burlington
Won 49-33
11/29
Tourney
Center Court New Berlin West
Won 37-27
12/7
4:00 pm
West Allis Central South Milwaukee
Won 33-27
12/7
6:00 pm
West Allis Central Burlington
Won 54-39
12/14/14
Tourney
Tourney East Troy
Lost 36-24
12/14/14
Tourney
Tourney Milwaukee Lutheran
Lost 66-34
12/14/14
Tourney
Tourney West Bend East
Won 34-24
12/14/14
Tourney
Tourney West Bend East
Won 42-15
12/21
Tourney
Tourney Homestead
Lost 38-35
12/21
Tourney
Tourney Franklin
Lost 44-9
12/21
Tourney
Tourney Wauwatosa West
Lost 42-20
12/21
Tourney
Tourney Waukesha West
Lost 43-35
12/28
4:00 pm
Center Court Arrowhead
Won 42-27
12/28
6:00 pm
Center Court Hartford
Lost 52-24
1/4
Tourney
Nathan Hale Franklin
Lost 33-18
1/4
Tourney
Nathan Hale Brookfield Central
Lost 42-34
1/4
Tourney
Nathan Hale Greendale
Won 41-26
1/18
11:00 am
NB Eisenhower Germantown 2
Lost 41-35
1/18
1:00 pm
NB Eisenhower Germantown 3
Won 51-44
1/25
4:00 pm
West Allis Central Oak Creek
Won 41-40
1/25
6:00 pm
West Allis Central Franklin 2
Won 35-24
2/7
Tourney
Shorewood Franklin
Won 30-28
2/7
Tourney
Shorewood Shorewood
Lost 47-27
2/7
Tourney
Shorewood Whitefish Bay
Won 33-26
2/8
3:00 pm
West Allis Central Grafton
Lost 38-35
2/8
5:00 pm
West Allis Central Waterford
Lost 36-31
2/22
2:00 pm
Waukesha West Waukesha West
Won 36-28
2/22
5:00 pm
Waukesha West Lake Geneva Badger
Won 50-41
2/23
Tourney
Muskego Lake Country
Won 39-22
2/23
Tourney
Muskego Whitnall
Won 35-34
2/23
Tourney
Muskego Sussex
Won 44-37
3/9
Tourney
Washington Caldwell St Catherines
Won
3/9
Tourney
Washington Caldwell Washington Caldwell
Won
3/9
Tourney
Washington Caldwell St. Mary's
Lost 41-38
3/14
Tourney
WYBL Brown Deer
Won 38-33 OT
3/14
Tourney
WYBL Waterford
Lost 42-27

7th grade Girls (class of 2020)

Overall record 7-15     League Record 3-7      Tournament Record 4-8

Date
Time
Place
Against
Result
11/11/14
6:55 pm
Lincoln Elementary Muskego
Lost 34-20
11/20/14
6:30 pm
Forest Park Brookfield
Lost 25-20
12/4/14
8:10 pm
Forest Park Waterford
Lost 27-21
12/11/14
7:20 pm
Forest Park Franklin
Won 16-15 (3OT)
12/18/14
6:30 pm
Forest Park Greenfield
Won 20-19
12/20/14
Tourney
Waukesha South Waukesha North
Lost 22-15
12/20/14
Tourney
Waukesha South Oak Creek
Won 26-18
12/20/14
Tourney
Waukesha South Waukesha South
Lost 25-21
1/6/15
6:30 pm
Lincoln Elementary Whitnall
Lost 32-28
1/20/15
6:55 pm
Lincoln Elementary Oak Creek
Won 26-19
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Nicolet
Lost 27-19
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Wauwatosa East
Lost 24-23
1/24/15
Tourney
South Milwaukee Prairie School
Won 36-11
1/29/15
7:20 pm
Forest Park Union Grove
Lost 32-19
2/5/15
7:45 pm
Forest Park South Milwaukee
Lost 35-13
2/14/15
Tourney
Greenfield Whitnall
Won 30-29
2/14/15
Tourney
Greenfield Greenfield
Lost 32-25 OT
2/14/15
Tourney
Greenfield Franklin
Lost 31-29
2/19/15
7:45 pm
Forest Park Cudahy
Lost 22-18
2/21/15
Tourney
Oak Creek Mukwonago
Lost 41-15
2/21/15
Tourney
Oak Creek Oak Creek
Won 41-24
2/21/15
Tourney
Oak Creek Franklin
Lost 39-23

6th grade Boys (class of 2021)

Tthe Boys 6th grade team took 3rd place finish at the Milton Tournament, 2nd place at the Whitewater Tournament, 2nd place at the Waukesha South Tournament and where Consolation Champs at the Waterford Tournament

Overall record 21-19     League Record 9-7      Tournament Record 12-12

         DATE TIME           PLACE    OPPONENT RESULT
November 9th 12pm West Allis Central Tosa West
Lost 22-14
November 9th 2pm West Allis Central Tosa East
Won 24-22
November 23rd 10am West Allis Central Cedarburg
Won 26-25
November 23rd 1pm  West Allis Central Whitefish Bay
Lost 36-34 OT
December 6th Tourney Waterford Franklin
Lost 27-26
December 6th Tourney Waterford Westosha
Won 38-14
December 6th Tourney Waterford Wilmot
Won 36-27
December 7th 10am West Allis Central Waukesha North
Lost 38-24
December 7th 1pm  West Allis Central Germantown
Won 37-32
December 28th
12pm
Brookfield East Brookfield Central
Won 34-21
December 28th 2pm Brookfield East Franklin
Lost 39-34
January 3rd/4th Tourney Nathan Hale Greenfield
Lost 29-26
January 3rd/4th Tourney Nathan Hale Brookfield Central
Won 44-29
January 3rd/4th Tourney Nathan Hale Brookfield Central (2)
Won 54-36
January 11th 8am New Berlin Eisenhower Waterford
Won 42-34
January 11th 10am New Berlin Eisenhower Elkhorn
Won 31-24
January 17th Tourney Waukesha South East Troy
Won 50-27
January 17th Tourney Waukesha South Appleton West
Lost 34-32
January 17th Tourney Waukesha South McFarland
Won 32-29
January 17th Tourney Waukesha South Shawano
Lost 32-27
January 25th 9am West Allis Central Whitnall
Lost 35-27
January 25th 12pm West Allis Central Tosa East
Lost 36-22
January 31st Tourney Wisconsin Dells St. Charles
Won 44-20
January 31st Tourney Wisconsin Dells Geneva
Lost 33-19
January 31st Tourney Wisconsin Dells Madison Memorial
Lost 34-30
February 8th  10am West Allis Central Oak Creek
Won 24-21
February 8th  1pm  West Allis Central Burlington
Won 51-37
February 15th Tourney Whitewater Bigfoot
Won 42-13
February 15th Tourney Whitewater Wilmot
Won 52-36
February 15th Tourney Whitewater Whitewater
Lost 27-26
February 22nd Tourney Mukwonago Germantown
Lost 35-28
February 22nd Tourney Mukwonago New Berlin West
Lost 28-22
February 22nd Tourney Mukwonago Wisconsin Lutheran
Won 37-32
March 1st 8am Brookfield Central Waukesha West
Lost 25-15
March 1st 9am Brookfield Central Muskego
Won 33-27
March 8th Tourney West Allis Central Greendale
Lost 34-29
March 8th Tourney West Allis Central Cedarburg
Lost 42-36
March 14th Tourney Milton Milton
Won 27-17
March 14th Tourney Milton Edgerton
Lost 32-27
March 14th Tourney Milton Stoughton
Won 34-30

 

6th grade Girls (class of 2021)

The Girls 6th grade team took 3rd place finish at the Franklin Tournament, 2nd place at the Westosha Tournament, 3rd place at the Lake Geneva Badger Tournament, 2nd place at the Cudahy Tournament and 2nd place at the Greendale Tournament

d

e

b

c

a

Overall record 15-13     League Record 4-5      Tournament Record 11-7

Date
Time
Place
Against
Result
12/2/14
6:10 pm
Yorkville Muskego
Won 27-23
12/6/14
Tourney
Greendale Waukesha South
Won 21-20
12/6/14
Tourney
Greendale Waterford
Won 12-11
12/6/14
Tourney
Greendale Brookfield Central
Lost 31-14
12/9/14
7:00 pm
Yorkville Whitnall
Lost 22-16
12/16/14
7:00 pm
Yorkville Franklin
Won 19-18
1/4/15
Tourney
Cudahy Greenfield
Won 13-11
1/4/15
Tourney
Cudahy Franklin
Won 23-11
1/4/15
Tourney
Cudahy Cudahy
Lost 24-11
1/6/15
7:00 pm
Yorkville Oak Creek
Won 27-15
1/11/15
Tourney
Lake Geneva Martlin Luther
Won 21-17
1/11/15
Tourney
Lake Geneva Lake Geneva
Lost 33-19
1/11/15
Tourney
Lake Geneva Milton
Won 31-15
1/13/15
6:10 pm
Yorkville Martin Luther
Lost 20-18
1/13/15
7:50 pm
Yorkville South Milwaukee
Lost 24-16
1/20/15
7:50 pm
Yorkville Union Grove
Lost 25-17
2/14/15
Tourney
Greenfield Muskego
Won 29-20
2/14/15
Tourney
Greenfield Cudahy
Lost 27-21
2/14/15
Tourney
Greenfield Greenfield
Lost 17-11
2/24/15
6:10 pm
Yorkville Greenfield
Lost 19-11
2/24/15
7:50 pm
Yorkville Cudahy
Lost 31-25
2/28/15
Tourney
Westosha Union Grove
Won 29-23
2/28/15
Tourney
Westosha Wilmot
Won 27-22
2/28/15
Tourney
Westosha Milton
Lost 24-17
3/3/15
7:00 pm
Yorkville Greendale
Won 26-5
3/14/15
Tourney
Franklin South Milwaukee
Won 21-17
3/14/15
Tourney
Franklin Franklin Gold
Lost 31-11
3/14/15
Tourney
Franklin Franklin Black
Won 25-21 OT

5th grade Boys (class of 2022)

Tthe Boys 5th grade team took 1st place finish at the Whitnall Tournament, 1st place at the Kettle Moraine Tournament

Overall record 18-6     League Record 11-1      Tournament Record 7-5

Date
Time
Place
Against
Result
11/9
9:00 am
West Allis Central Watertown
Won 30-11
11/9
11:00 am
West Allis Central Watertown 2
Won 31-21
11/23
10:00 am
West Allis Central Mukwonago 2
Won 34-19
11/23
1:00 pm
West Allis Central South Milwaukee
Won 27-15
12/14/14
Tourney
Kettle Moraine Kettle Moraine
Won 47-18
12/14/14
Tourney
Kettle Moraine Arrowhead
Won 42-28
12/14/14
Tourney
Kettle Moraine Sun Prairie
Won 37-26
12/7
9:00 am
West Allis Central Whitefish Bay
Won 27-22
12/7
12:00 pm
West Allis Central Nicolet
Lost 37-21
12/28
11:00 am
Brookfield East Brown Deer
Won 38-14
12/28
1:00 pm
Brookfield East Brookfield Central 2
Won 44-22
1/4
Tourney
Nathan Hale Waterford
Won 47-26
1/4
Tourney
Nathan Hale Watertown
Lost
1/4
Tourney
Nathan Hale Menomonee Falls
Lost
1/11
8:00 am
NB Eisenhower Muskego 2
Won 25-15
1/11
11:00 am
NB Eisenhower Kettle Moraine 2
Won 50-15
2/7
Tourney
Wauwatosa West Wauwatosa East
Lost 24-20
2/7
Tourney
Wauwatosa West Wauwatosa West
lost 43-21
2/7
Tourney
Wauwatosa West Wisconsin Focus
Lost 49-6
2/8
League
League Wilmot
Won 29-13
2/8
League
League Union Grove
Won 31-30
3/30
Tourney
Whitnall Waukesha West
Won 45-30
3/30
Tourney
Whitnall Fond Du Lac
Won 42-38
3/30
Tourney
Whitnall Franklin
Won 47-33

5th grade Girls (class of 2022)

Overall record 7-11     League Record 3-5      Tournament Record 4-6

Date
Time
Place
Against
Result
11/8/14
Scrimmages
Nathan Hale Scrimmages  
12/6/14
11:20 am
Ben Franklin Franklin Gold
Won 16-11
12/13/14
8:00 am
Ben Franklin Muskego
Lost 12-9
12/20/14
12:10 pm
Ben Franklin Greendale White
Won 12-3
1/3/15
Tourney
Cudahy Whitnall
Lost 16-13
1/3/15
Tourney
Cudahy Franklin
Won 15-4
1/3/15
Tourney
Cudahy Westosha
Won 17-5
1/3/15
Tourney
Cudahy Greenfield
Lost 19-17
1/17/15
8:50 am
Ben Franklin Union Grove
Lost 19-5
1/17/15
Tourney
Brookfield East Germantown
Lost 34-5
1/17/15
Tourney
Brookfield East New Berlin Eisenhower
Lost 24-14
1/17/15
Tourney
Brookfield East Nicolet
Won 26-2
1/24/15
8:00 am
Ben Franklin Franklin Black
Lost 16-2
1/31/15
11:20 am
Ben Franklin Greenfield
Won 16-2
2/7/15
League
Ben Franklin New Berlin West
Lost 16-7
2/14/15
League
Ben Franklin Muskego
Lost 24-14
3/8/15
Tourney
New Berlin West Cedarburg
Lost 24-11
3/8/15
Tourney
New Berlin West Greenfield
Won 19-10
3/8/15
Tourney
New Berlin West Wauwatosa East
Lost 28-14

4th grade Boys (class of 2023)

Tthe Boys 4th grade team where Tournament Championship Win (Tourney Champs) at Center Court!

Overall record 7-0     League Record 4-0      Tournament Record 3-0

Date
Time
Place
Against
Result
11/9/14
10:00 am
West Allis Central Mukwonago - 2
Won 32-16
11/9/14
1:00 pm
West Allis Central Germantown - 2
Won 37-26
11/23/14
9:00 am
Pius Whitefish Bay
Won 40-27
11/23/14
11:00 am
Pius Wauwatosa West
Won 38-15
11/29/14
Tourney
Center Court Cedarburg
Won 25-16
11/29/14
Tourney
Center Court Waukesha South
Won 25-15
11/29/14
Tourney
Center Court Whitnall
Won 46-16
12/7/14
9:00 am
West Allis Central Greenfield  
12/7/14
11:00 am
West Allis Central Waukesha West - 2  
12/28/14
8:00 am
Pius Muskego - 2  
12/28/14
10:00 am
Pius Union Grove  
1/11/15
8:00 am
Pius Waukesha North - 2  
1/11/15
10:00 am
Pius Slinger  
1/25/15
8:00 am
West Allis Central Pewaukee Red  
1/25/15
10:00 am
West Allis Central Kettle Moraine Blue  
2/8/15
9:00 am
West Allis Central New Berlin Eisenhower  
2/8/15
11:00 am
West Allis Central Oconomowoc - 2  
2/22/15
8:00 am
Pius Arrowhead  
2/22/15
10:00 am
Pius Lake Country Walsh