2

2010-2011 Season

In the Sixth season of the organization the following were the results.

8th grade (class of 2015) (had two teams "Green" and "White" at this level in 2010-2011)
(Green)

The Green team took 3rd place in the Concordia Tournament, 1st place in the Milton Tournament, 3rd place in the Franklin Tournament, 2nd place in the Green Bay Preble Tournament, 2nd place at the Nathan Hale Tournament and 2nd place in the New Berlin Eisenhower Tournament.

Overall record 30-22     League Record 10-6      Tournament Record 20-16

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West Brookfield Central
32-15
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West Menomonee Falls
32-28
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West Sussex
45-42
Win
11/14/10
Sunday
9:00 am
Burlington Whitnall
52-39
Win
11/14/10
Sunday
12:00 pm
Burlington Mukwonago
48-21
Loss
11/28/10
Sunday
4:00 pm
West Allis Central New Berlin West
32-20
Loss
11/28/10
Sunday
6:00 pm
West Allis Central Greendale
44-40
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Waukesha North Waukesha North
37-35
Loss
12/4/10
Saturday
Tourney
Waukesha North Whitnall
37-25
Win
12/5/10
Sunday
Tourney
Waukesha North Watertown
27-24
Loss
12/12/10
Sunday
10:00 am
New Berlin West Burlington
34-26
Win
12/12/10
Sunday
1:00 pm
New Berlin West Franklin
38-26
Win
12/19/10
Sunday
1:00 pm
West Allis Central Muskego
51-34
Loss
1/8/11
Saturday
Tourney
New Berlin Eisenhower NB Ike Gold
49-13
Win
1/8/11
Saturday
Tourney
New Berlin Eisenhower NB Ike Purple
44-39
Win
1/8/11
Saturday
Tourney
New Berlin Eisenhower Oak Creek
51-23
Loss
1/9/11
Sunday
4:00 pm
New Berlin West Waterford
59-32
Win
1/9/11
Sunday
6:00 pm
New Berlin West Pewaukee
40-38
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Mukwonago Heat
36-27
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Waukesha North
54-25
Win
1/16/11
Sunday
Tourney
Nathan Hale Greendale
38-37
Win
1/16/11
Sunday
Tourney
Nathan Hale Cudahy
70-42
Loss
1/23/11
Sunday
2:00 pm
West Allis Central Oconomowoc
50-34
Win
1/29/11
Saturday
Tourney
Green Bay Preble GB Preble White
63-17
Win
1/29/11
Saturday
Tourney
Green Bay Preble Manitowoc
45-43
Loss
1/29/11
Saturday
Tourney
Green Bay Preble Appleton East
27-24
Win
1/30/11
Sunday
Tourney
Green Bay Preble GB Preble Green
44-40
Win
1/30/11
Sunday
Tourney
Green Bay Preble Bay Port
42-30
Loss
2/6/11
Sunday
2:00 pm
Arrowhead Arrowhead
45-43
Win
2/6/11
Sunday

11:00 am

Arrowhead Waukesha West
49-27
Win
2/13/11
Sunday
7:00 pm
Whitefish Bay Whitefish Bay
48-36
Loss
2/19/11
Saturday
1:00 pm
West Milwaukee Germantown Gold
59-58
Loss
2/20/11
Sunday
Tourney
Franklin Franklin
35-31
Win
2/20/11
Sunday
Tourney
Franklin Cudahy
38-28
Loss
2/20/11
Sunday
Tourney
Franklin Arrowhead
47-31
Win
2/27/11
Sunday
4:00 pm
New Berlin West Sussex
49-35
Win
2/27/11
Sunday
6:00 pm
New Berlin West Germantown Blue
59-39
Loss
3/6/11
Sunday
Tourney
League Tourney Sussex
45-34
Win
3/6/11
Sunday
Tourney
League Tourney Muskego
55-52
Loss (OT)
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton Watertown
36-33
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton East Troy
56-49
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton McFarland
49-47
Win
3/19/11
Saturday
Tourney
Concordia Germantown
45-24
Loss
3/19/11
Saturday
Tourney
Concordia West Bend
41-32
Win
3/20/11
Sunday
Tourney
Concordia Muskego
34-33
Win
3/20/11
Sunday
Tourney
Concordia New Berlin West
39-35
Win
3/26/11
Saturday
Tourney
State (Marshfield) Bayport
58-47
Win
3/26/11
Saturday
Tourney
State (Marshfield) Marshfield
49-33
Loss
3/26/11
Saturday
Tourney
State (Marshfield) Madison Memorial
55-38
Loss
3/27/11
Sunday
Tourney
State (Marshfield) Manitowoc Lincoln
40-32
Loss
3/27/11
Sunday
Tourney
State (Marshfield) Appleton North
45-42
Loss
3/27/11
Sunday
Tourney
State (Marshfield) Appleton East
43-26
Loss

(White)

Overall record 7-14     League Record 5-11     Tournament Record 2-3

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/14/10
Sunday
3:00 pm
New Berlin West
South Milwaukee
28-22
Loss
11/14/10
Sunday
5:00 pm
New Berlin West
New Berlin Ike
29-22
Loss
11/28/10
Sunday
4:00 pm
West Allis Central
Elkhorn
44-25
Loss
11/28/10
Sunday
6:00 pm
West Allis Central
Waterford
30-28
Win
12/12/10
Sunday
4:00 pm
New Berlin West
Greenfield
37-21
Loss
12/12/10
Sunday
6:00 pm
New Berlin West
Westosha Central
48-16
Loss
1/9/11
Sunday
3:00 pm
New Berlin West
Pewaukee
29-21
Win
1/9/11
Sunday
5:00 pm
New Berlin West
Muskego - Black
37-33
Loss
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Kettle Moraine
46-16
Loss
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Nicolet
39-30
Loss
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Waukesha North
38-36
Win
1/16/11
Sunday
4:00 pm
Arrowhead
Whitefish Bay
30-29
Loss
1/16/11
Sunday
6:00 pm
Arrowhead
Shorewood
32-23
Win
1/23/11
Sunday
4:00 pm
West Allis Central
Menomonee Falls
34-32
Win
1/23/11
Sunday
6:00 pm
West Allis Central
Sussex Hamilton
43-30
Loss
2/6/11
Sunday
11:00 am
New Berlin Eisenhower
Mukwonago
53-47
Loss
2/6/11
Sunday
1:00 pm
New Berlin Eisenhower
Oconomowoc
60-28
Loss
2/20/11
Sunday
4:00 pm
Pius
Waukesha North
37-21
Win
2/20/11
Sunday
6:00 pm
Pius
Kettle Moraine
54-39
Loss
3/13/11
Sunday
Tourney
League Tourney NB Eisenhower
41-30
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
League Tourney Arrowhead
50-32
Loss

 

7th grade (class of 2016)

The 7th grade team too 2nd place in the Ozaukee Tournament and 2nd place in the Wisconsin Dells Tournament.

Overall record 14-28     League Record 3-13      Tournament Record 11-15

(Overall record and Tourney record includes 0-2 versus 8th grade teams)

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/14/10
Sunday
1:00 pm
Whitnall MS Whitnall
32-30
Win
11/14/10
Sunday
4:00 pm
Whitnall MS New Berlin Eisenhower
28-21
Loss
11/28/10
Sunday
3:00 pm
West Allis Central Burlington
23-21
Loss
11/28/10
Sunday
5:00 pm
West Allis Central Waterford
41-30
Win
12/12/10
Sunday
3:00 pm
New Berlin West Franklin
41-34
Loss
12/12/10
Sunday
5:00 pm
New Berlin West Milwaukee Lutheran
41-33
Win
1/9/11
Sunday
12:00 pm
New Berlin West Pewaukee
31-27
Loss
1/9/11
Sunday
2:00 pm
New Berlin West Kettle Moraine
27-23
Loss (OT)
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale 8th grade Greendale
44-29
Loss
1/15/11
Sunday
Tourney
Nathan Hale 8th grade West Bend
49-22
Loss
1/16/11
Sunday
3:00 pm
Arrowhead Whitefish Bay
53-43
Loss
1/16/11
Sunday
5:00 pm
Arrowhead Cedarburg
32-31
Loss (OT)
1/29/11
Saturday
Tourney
Kimberly Waukesha North
37-19
Loss
1/29/11
Saturday
Tourney
Kimberly Kimberly White
38-35
Win
1/29/11
Saturday
Tourney
Kimberly Xavier
43-27
Loss
1/30/11
Sunday
4:00 pm
Pius Germantown
42-19
Loss
1/30/11
Sunday
6:00 pm
Pius Sussex Hamilton
44-30
Loss
2/6/11
Sunday
1:00 pm
New Berlin Eisenhower Oconomowoc
60-38
Loss
2/6/11
Sunday
3:00 pm
New Berlin Eisenhower Mukwonago
39-25
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Wisconsin Dells Markesan
30-22
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Wisconsin Dells Markesan-McClean
50-25
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Wisconsin Dells Farmington
35-21
Loss
2/13/11
Sunday
Tourney
Wisconsin Dells Markesan
30-22
Win
2/13/11
Sunday
Tourney
Wisconsin Dells Farmington
38-9
Loss
2/19/11
Saturday
Tourney
Ozaukee Ozaukee
38-23
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Ozaukee St. John (Plymouth)
41-27
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Ozaukee Merton
39-19
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Ozaukee Cedarburg
38-34
Loss
2/20/11
Sunday
3:00 pm
Pius Oak Creek
42-24
Loss
2/20/11
Sunday
5:00 pm
Pius Shorewood
60-43
Loss
2/27/11
Sunday
Tourney
Manitowoc Roncalli Fond Du Lac
38-17
Loss
2/27/11
Sunday
Tourney
Manitowoc Roncalli Neenah
41-23
Win
2/27/11
Sunday
Tourney
Manitowoc Roncalli Roncalli
29-24
Loss
3/6/11
Sunday
Tourney
WYBL League EOY Tourney NB Eisenhower
43-30
Loss
3/6/11
Sunday
Tourney
WYBL League EOY Tourney Franklin
47-31
Loss
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton East Troy
46-45
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton Milton
54-34
Loss
3/13/11
Sunday
Tourney
Milton Waupun
54-37
Loss
3/19/11
Saturday
Tourney
Lodi Waupun
43-33
Loss
3/19/11
Saturday
Tourney
Lodi Poynette
45-32
Win
3/19/11
Saturday
Tourney
Lodi Sun Prairie
53-36
Win
3/19/11
Saturday
Tourney
Lodi Wauwatosa East
37-34
Loss (OT)

6th grade (class of 2017)
The 6th grade class took 1st place in the Westosha Tournament and 1st place in the Whitefish Bay Holiday Classic.  

Overall record 28-12     League Record 14-2      Tournament Record 14-10    

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West New Berlin West
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West Pewaukee
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
New Berlin West Brookfield Central
Win
11/14/10
Sunday
9:00 am
Whitnall MS
Greendale
25-24
Win
11/14/10
Sunday
11:00 am
Whitnall MS
Greenfield
35-23
Win
11/28/10
Sunday
12:00 pm
Whitnall MS
Whitnall
31-13
Win
11/28/10
Sunday
2:00 pm
Whitnall MS
Muskego Black
44-23
Win
12/12/10
Sunday
1:00 pm
WI Lutheran College
Mukwonago
42-24
Win
12/12/10
Sunday
3:00 pm
WI Lutheran College
Franklin
45-30
Win
12/19/10
Sunday
6:00 pm
Lake Denoon MS
Kettle Moraine
32-27
Win
12/19/10
Sunday
Tourney
Whitefish Bay Random Lake
46-19
Win
12/19/10
Sunday
Tourney
Whitefish Bay Whitefish Bay
38-15
Win
12/19/10
Sunday
Tourney
Whitefish Bay Shorewood
35-25
Win
12/19/10
Sunday
Tourney
Whitefish Bay Homestead
31-27
Win
1/2/11
Sunday
10:00 am
Whitnall MS
Waukesha North
43-4
Win
1/2/11
Sunday
1:00 pm
Whitnall MS
Oak Creek
51-18
Win
1/9/11
Sunday
9:00 am
Pius
Oconomowoc
49-22
Win
1/9/11
Sunday
11:00 am
Pius
Pewaukee
33-29
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Oak Creek
30-18
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Nicolet
45-12
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Nathan Hale Lake Country
45-23
Win
1/16/11
Sunday
Tourney
Nathan Hale West Bend
41-23
Loss
1/16/11
Sunday
Tourney
Nathan Hale Oak Creek
32-26
Loss
1/23/11
Sunday
1:00 pm
West Allis Central
Westosha Central
57-36
Loss
2/5/11
Saturday
Tourney
Waterford Burlington
24-23
Win
2/5/11
Saturday
Tourney
Waterford New Berlin Ike
40-26
Loss
2/5/11
Saturday
Tourney
Waterford Elkhorn
21-20
Loss
2/6/11
Sunday
12:00 pm
Arrowhead
Waukesha West
46-18
Win
2/6/11
Sunday
3:00 pm
Arrowhead
Arrowhead
42-36
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Westosha Central Kenosha
28-26
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Westosha Central Lake Geneva Badger
42-24
Win
2/19/11
Saturday
Tourney
Westosha Central Union Grove
49-18
Win
2/20/11
Sunday
10:00 am
New Berlin Ike
Muskego White
36-25
Loss
2/20/11
Sunday
2:00 pm
New Berlin Ike
New Berlin Ike
35-15
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
League Tourney Shorewood
40-31
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
League Tourney Franklin
27-24
Win
3/13/11
Sunday
Tourney
League Tourney Oak Creek
34-25
Loss
3/19/11
Saturday
Tourney
Fond Du Lac
Roncalli
57-37
Loss
3/19/11
Saturday
Tourney
Fond Du Lac
Appleton North
33-27
Loss
3/20/11
Sunday
Tourney
Fond Du Lac
Laconia
38-35
Loss (OT)

 

Girls 8th grade (class of 2015)
The 8th grade girls took the Consolation Champisonship at the Greenfield Tournament

Overall record 10-21    League Record 6-8      Tournament Record 4-13

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/14/10
Sunday
1:00 pm
Waukesha West
Brookfield Central
34-22
Loss
11/14/10
Sunday
3:00 pm
Waukesha West
Waukesha South
38-30
Win
11/19/10
Friday
Tourney
Oak Creek
Franklin
36-8
Loss
11/20/10
Saturday
Tourney
Oak Creek
Catholic Jr's
38-32
Loss
11/20/10
Saturday
Tourney
Oak Creek
Sussex
29-14
Win
11/21/10
Sunday
9:00 am
Waukesha West
Waukesha West
37-24
Win
11/21/10
Sunday
11:00 am
Waukesha West
Sussex
20-15
Loss
11/28/10
Sunday
1:00 pm
Waukesha West
Mukonago
32-18
Win
11/28/10
Sunday
3:00 pm
Waukesha West
Waterford
34-16
Loss
12/4/10
Saturday
12:00 pm
Waukesha West
New Berlin West
35-18
Loss
12/4/10
Saturday
2:00 pm
Waukesha West
Pewaukee
32-14
Loss
12/19/10
Sunday
1:00 pm
Waukesha West
Brookfield East
37-15
Win
12/19/10
Sunday
3:00 pm
Waukesha West
Waukesha North
27-18
Loss
1/9/11
Sunday
9:00 am
Waukesha West
Arrowhead
51-36
Loss
1/9/11
Sunday
11:00 am
Waukesha West
Oak Creek
26-24
Win
1/15/11
Saturday
Tourney
Waukesha South
Franklin
43-22
Loss
1/15/11
Saturday
Tourney
Waukesha South
Cedar Grove
21-20
Loss
1/15/11
Saturday
Tourney
Waukesha South
Kettle Moraine
26-23
Loss
1/23/11
Sunday
1:00 pm
Waukesha West
Kettle Moraine
36-27
Win
1/23/11
Sunday
3:00 pm
Waukesha West
New Berlin Ike
27-17
Loss
2/6/11
Sunday
Tourney
Waukesah West Sussex
32-15
Win
2/6/11
Sunday
Tourney
Waukesha West Brookfield Central
40-18
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield
Brown Deer
33-29
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield
Greendale
44-24
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield
Westosha Central
31-24
Win
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
Brookfield Central
24-17
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
Whitnal
26-20
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
Waukesha West
19-13
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
New Berlin Ike
22-20
Loss (OT)
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
Sussex
18-15
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius XI
Brookfield Central
21-16
Loss

 

Girls 7th grade (class of 2016)

The 7th grade girls took 3rd place in the Pius Tournament, 3rd place in the Waukesha North Tournament, 1st place in the Lomira Tournament, and 2nd place in the Oostburg Tournament.

7th grade girls 2nd place Oostburg Tourney

Overall record 20-17    League Record 3-7      Tournament Record 17-10

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/11/10
Thursday
7:00 pm
Glenwood Elementary New Berlin West
27-16
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
Sussex Sussex
34-18
Loss
11/13/10
Saturday
Tourney
Sussex Oconomowoc
33-30
Win
11/13/10
Saturday
Tourney
Sussex Lake Country
25-17
Loss
11/18/10
Thursday
8:00 pm
Forest Park Oak Creek
21-13
Loss
12/2/10
Thursday
7:00 pm
Edgewood Elementary Greenfield
26-11
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Oostburg South Milwaukee
27-26
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Oostburg Winneconne
34-12
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Oostburg Oostburg
17-13
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Oostburg Grafton
25-22
Win
12/4/10
Saturday
Tourney
Oostburg Fond Du Lac
33-11
Loss
12/9/10
Thursday
8:00 pm
Forest Park Franklin
29-15
Loss
12/11/10
Saturday
Tourney
Lomira Oshkosh North
25-11
Win
12/11/10
Saturday
Tourney
Lomira Kimberly
29-27 OT
Win
12/11/10
Saturday
Tourney
Lomira Oconomowoc
24-20
Win
12/16/10
Thursday
8:00 pm
Forest Park Catholic Jrs
24-15
Loss
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy Union Grove
20-6
Win
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy Cudahy
22-18
Loss
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy Mequon
32-31
Loss
1/13/11
Thursday
9:00 pm
Forest Park Catholic Popes
16-13
Loss (OT)
1/20/11
Thursday
7:00 pm
Edgewood Elementary Greendale
33-28
Loss
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Mukwonago
22-14
Win
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Waukesha North
37-20
Loss
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Catholic Jrs
29-15
Win
1/27/11
Thursday
7:00 pm
Edgewood Elementary Cudahy
25-21
Win
2/3/11
Thursday
8:00 pm
Edgewood Elementary Greenfield
36-14
Win
2/10/11
Thursday
7:00 pm
Edgewood Elementary Catholic Jrs
31-30
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Cudahy
26-22
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Greenfield
28-11
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Janesville
28-18
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Lake Geneva
31-26
Win
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Lake Country
19-10
Win
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Oak Creek
20-18
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Brookfield Central
20-19
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Pius XI
21-19
Win
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Mukonago
39-16
Loss
2/26/11
Saturday
Tourney
Pius Whitefish Bay
27-14
Win

Girls 6th grade (class of 2017)
The 6th grade girls took 4th place in the Pewaukee Tournament.

Overall record 10-17    League Record 4-6      Tournament Record 6-11

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
11/19/10
Friday
Tourney
Oak Creek Burlington
27-16
Loss
11/20/10
Saturday
Tourney
Oak Creek Homestead
29-16
Loss
11/20/10
Saturday
Tourney
Oak Creek Oak Creek
21-7
Loss
11/20/10
Saturday
Tourney
Oak Creek Greenfield
18-16
Win
12/8/10
Wednesday
6:30 pm
Lincoln Elementary Greendale
33-6
Win
12/22/10
Wednesday
8:30 pm
Lincoln Elementary Greenfield
17-4
Win
1/5/11
Wednesday
6:30 pm
Lincoln Elementary Muskego
32-23
Win
1/12/11
Wednesday
8:30 pm
Lincoln Elementary Franklin
37-14
Loss
1/19/11
Wednesday
6:30 pm
Lincoln Elementary South Milwaukee
18-14
Loss
1/23/11
Sunday
Tourney
Pewaukee Arrowhead Blue
22-5
Win
1/23/11
Sunday
Tourney
Pewaukee Racine Prairie
22-17
Win
1/23/11
Sunday
Tourney
Pewaukee Pewaukee
40-5
Loss
1/23/11
Sunday
Tourney
Pewaukee Kettle Moraine
35-24
Loss
1/26/11
Wednesday
8:30 pm
Lincoln Elementary Cudahy
19-18
Win
2/9/11
Wednesday
8:30 pm
Lincoln Elementary Franklin Gold
25-21
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Kettle Moraine
27-14
Loss
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Greenfield White
38-28
Win
2/12/11
Saturday
Tourney
Greenfield Greenfield Green
30-19
Win
2/16/11
Wednesday
7:30 pm
Lincoln Elementary Oak Creek
15-10
Loss
2/19/11
Saturday
Tourney Waukesha South Waukesha South
28-24
Loss
2/19/11
Saturday
Tourney Waukesha South Kenosha
20-18
Loss
2/19/11
Saturday
Tourney Waukesha South Greendale
35-4
Win
2/23/11
Wednesday
8:30 pm
Lincoln Elementary NB West
31-15
Loss
3/2/11
Wednesday
6:30 pm
Lincoln Elementary South Milwaukee
21-20
Loss (OT)
3/5/11
Saturday
Tourney
New Berlin West NB West
30-12
Loss
3/5/11
Saturday
Tourney
New Berlin West Ike Gold
23-19
Loss
3/5/11
Saturday
Tourney
New Berlin West Ike Purple
27-18
Loss

Girls 5th grade (class of 2018)
The 5th grade girls were Consolation Champs in the Greater Metro South League Tourney and Consolulation Champs at the Waukesha North Tournament.

Overall record 10-9    League Record 5-5     Tournament Record 5-4

Date
Day
Time
Place
Against
Score
Win/Loss
12/4/10
Saturday
11:00 am
Ben Franklin Muskego
24-8
Loss
12/11/10
Saturday
9:00 am
Ben Franklin Oak Creek
21-11
Loss
12/18/10
Saturday
9:00 am
Ben Franklin Franklin - Black
30-6
Win
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy Mequon
24-18
Loss
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy South Milwaukee
14-6
Win
1/8/11
Saturday
Tourney
Cudahy Oshkosh
20-16
Loss
1/15/11
Saturday
10:00 am
Ben Franklin Whitnall
13-11
Win
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Brookfield Central
30-18
Loss
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Arrowhead
27-16
Win
1/22/11
Saturday
Tourney
Waukesha North Lake Country
34-10
Win
1/29/11
Saturday
12:00 pm
Ben Franklin New Berlin West
26-16
Loss
2/5/11
Saturday
8:00 am
Ben Franklin Oak Creek
27-6
Loss
2/12/11
Saturday
8:00 am
Ben Franklin Cudahy
17-12
Win
2/13/11
Sunday
Tourney
Greenfield Mukwonago
18-14
Win
2/13/11
Sunday
Tourney
Greenfield South Milwaukee
21-11
Win
2/13/11
Sunday
Tourney
Greenfield New Berlin Ike
24-13
Loss
2/26/11
Saturday
11:00 am
Ben Franklin New Berlin Ike
22-2
Loss
3/5/11
Saturday
9:00 am
Ben Franklin Cudahy
18-12
Win
3/9/11
Wednesday
5:30 pm
St. Paul's Franklin Gold
25-23
Win